
Het ABC van het topstukkenbeleid
Zeldzaam en onmisbaar… objecten of verzamelingen die aan deze criteria voldoen kunnen een Topstuk zijn!
Onze PARCUM-collega’s Lotte en Bert waren op 13 november aanwezig op de informatiedag van het Departement Cultuur, Jeugd en Media en FARO over het Topstukkendecreet en -beleid van de Vlaamse Overheid.
Een aantal beheerders van religieus erfgoed (parochiekerken, kloosters, …) zijn verantwoordelijk voor het beheer van zo een Topstuk. Zo ook PARCUM en de Abdij van Park in Heverlee met de glasramen over het leven van de Heilige Norbertus door Jan de Caumont en het Triomfkruis en velum uit de Sint-Trudoabdij in Brugge. Meer topstukken kan je terugvinden op de topstukkenlijst.
Belangrijk om te beseffen is dat volgens het decreet ook objecten en collecties die niet op de topstukkenlijst staan, wel als Topstuk kunnen beschouwd worden. Daarom is het van belang dit goed na te gaan vooraleer dergelijke stukken bijvoorbeeld naar het buitenland gaan. Wanneer er conservatie of restauratie nodig is, of de bewaaromstandigheden moeten verbeterd worden, dan kunnen vele beheerders van religieus erfgoed ook beroep doen op subsidies hiervoor.

Andere interessante blogartikels

Vlaanderen: Rijk aan zingevingsrituelen en -tradities
Onder de noemer ‘Wat geeft zin? Praktijken, tradities en gewoonten die jij beleeft in het kader van jouw levensbeschouwing’, sloegen Werkplaats immaterieel erfgoed, PARCUM en KADOC-KU Leuven het voorbije jaar de handen in elkaar om de diversiteit aan immaterieel erfgoed gelinkt aan religie en levensbeschouwing zichtbaar te maken.

Leuvense erfgoedpartners engageren zich formeel om voor elkaar te zorgen bij rampen
Op 9 december ondertekenden de Leuvense cultureel erfgoedspelers de intentieverklaring dat ze elkaar bijstaan in noodgevallen en dat ze hiervoor expertise en middelen delen vanuit het Leuvense calamiteitennetwerk. Met de klimaatverandering waaronder de intensere regenval en rampen zoals bijvoorbeeld in de Vesdervallei, beseft de Leuvense cultureel erfgoedsector dat voorbereiding, risicoanalyse en samenwerking cruciaal zijn voor de toekomst.

PARCUM brengt werkbezoek aan Hôpital Notre-Dame à la Rose en Geraardsbergen
In december ging het team van PARCUM op tweedelig werkbezoek. In de voormiddag brachten we een bezoek aan het prachtige Notre-Dame à la rose, een 13e eeuw gasthuis in het hart van het Henegouwse Lessines, en in de namiddag maakten we een stadswandeling onder begeleiding in Geraadsbergen. Afsluiten deden we natuurlijk met een mattentaartje.