Erfgoedhuis Zusters van Liefde zoekt depot(kerk)
Op zoek naar tijdelijke opvang
Wanneer een erfgoedhuis wordt gerenoveerd dan zoekt de collectie een tijdelijke opvang… misschien in een ‘depotkerk’?
Dat is de uitdaging voor het Erfgoedhuis van de Zusters van Liefde in Gent. In 2026 start een volledige restauratie en renovatie. In dit historische complex vond de congregatie haar oorsprong. Talrijke tastbare en immateriële geschiedenis wordt er bewaard. Het gebouw met daarin de bibliotheek, het archief en de collectie wordt nog steeds bewoond door de zusters. De investeringen en geplande werken verzekeren de toekomst ervan als het kloppende hart van deze site en congregatie.
Een volledige ontruiming betekent het zoeken van een oplossing voor 700 meter archief, 6000 boeken, duizenden objecten en 300 stukken meubilair die gedurende minstens drie jaar een ander onderkomen moeten vinden. De waardevolle objecten en boeken gaan naar het provinciaal Erfgoeddepot in Ename. Er is dus enkel nood aan droge, grote ruimtes die verwarmd kunnen worden voor meubilair en grotere voorwerpen in de periode 2026-2030.
Directeur van het Erfgoedhuis, Evelien Vanden Berghe, denkt daarbij aan een kerkgebouw of klooster… Veel van deze religieus erfgoedplekken denken momenteel immers na over de toekomst, een toekomst waarin sprake kan zijn van een (gedeeltelijke) nieuwe invulling of gebruik.
Het ‘probleem’ van de één kan hier dus een kans zijn voor een ander. Terwijl de collectie er wordt bewaard en het gebouw dus wordt verwarmd en onderhouden, krijgt de eigenaar en/of beheerder de tijd om zich te buigen over een herinrichting of herbestemming.
Dus mocht je weet hebben van een droge en ruime plek van een 700 vierkante meter voor 380 kasten, tafels, bureaus en stoelen zoals een kapel, kerk of klooster voor drie tot vier jaar in Gent en omgeving, laat het Erfgoedhuis iets weten!
Evelien Vanden Berghe
Directeur Erfgoedhuis Zusters van Liefde Jezus & Maria
Molenaarsstraat 22 9000 Gent
evandenberghe@zvl.org
0474 475 279
Andere interessante blogartikels
PARCUM inventariseert allereerste gurdwara in België
In december trokken collega’s Bert en Freya naar de gurdwara in Gent. Niet zomaar een bezoek, maar een bijzondere primeur. Voor het eerst in België werd een gurdwara geïnventariseerd.
Wanneer Boeddha in de tuin belandt
Tuincentra zijn vandaag meer dan alleen maar oases van groen. Al wandelend kom je er echt van alles tegen en de kans is erg groot dat je tussen de vogelbadjes, tuinstoelen en vuurfakkels ook ineens een Boeddha ontdekt: zittend in de perfecte lotushouding, beminnelijk glimlachend met een hand omhoog, vervaardigd uit goudkleurig hars of gepimpt met glitters en plastic edelstenen.
Collega Freya schreef een bijdrage over Boeddhabeelden als alledaagse sierbeelden voor het interlevensbeschouwelijke tijdschrift Spirit.
Zorgen voor mensen als hoogste erfgoed
Covida, de Limburgse zorgorganisatie die sinds 2021 werkt aan de restauratie en herbestemming van het voormalige Capucijnenklooster in Maaseik, is een mooi voorbeeld van hoe een zorgorganisatie het haar doorgegeven erfgoed verzorgt, omarmt, integreert en weer doorgeeft aan nieuwe generaties.