Gestolen kelk duikt op in kringloopwinkel
Gestolen kelk dankzij kringloopvondst terug naar kerk gebracht
In een kringwinkel in Houthalen-Helchteren is onlangs een gestolen liturgisch object teruggevonden: een kelk met twee opvallende rode ringen. Dankzij de opmerkzaamheid van een regelmatige bezoekster van Reset Kringwinkel, Laura, is het waardevolle stuk religieus erfgoed inmiddels teruggekeerd naar de kerk van herkomst.
Laura bezoekt geregeld kringwinkels – soms uit praktische overwegingen, vaak gewoon voor de rust van het rondsnuisteren. Die dag viel haar oog op een kelk die er met zijn vorm en details duidelijk uitsprong. “Hij was niet per se mooi, maar hij had iets gewichtigs, iets wat niet thuishoorde tussen tweedehands servies en oude kaarsenhouders.”
Ze maakte gebruik van de applicatie Google Lens om het object op te zoeken. Het eerste resultaat leidde haar naar de website van PARCUM, waar de kelk stond geregistreerd als gestolen erfgoed. Bij wijze van reflex maakte ze een foto van de kelk op het schap van de kringwinkel, als bewijs van herkomst, en rekende ze 1,20 euro af bij de kassa. Daarna nam ze onmiddellijk contact op met PARCUM. Na wat onderzoek bleek dat de kelk niet uit Leuven kwam, maar uit een kerk in Kalmthout, waar hij jaren geleden verdween tijdens een inbraak.
Er werd contact gelegd met Armand, de voorzitter van de kerkfabriek. In plaats van het object met de post terug te sturen, besloot de vrouw het persoonlijk te overhandigen. “Als het dan toch moet terugkeren, dan wil ik ook het hele verhaal kennen en de plek zien waar het thuishoort.”
Bij haar bezoek aan Kalmthout hoorde ze het volledige relaas van Armand: over de diefstal, de ontwijding van de kerk en de betekenis van de verdwenen kelk. “Hoe is uw oog toch op die kelk gevallen?” vroeg hij haar verwonderd. “De meeste mensen zouden er achteloos aan voorbij zijn gelopen.”
Voor zowel Armand als onze vindster was het een bijzonder moment. De terugkeer van deze kelk is dan ook veel meer dan een materiële recuperatie; het zorgde ook voor een moment van verbinding. Wat een mooie afloop!
Werd er ook religieus erfgoed gestolen uit jouw kerk? Maak dan melding van de diefstal!
Andere interessante blogartikels
Open brief erfgoeddienstverleners: Mycorrhiza
Op een mooie herfstdag, volop paddenstoelentijd, waaide plots een kille wind doorheen de cultureel-erfgoedsector. Elf landelijke erfgoeddienstverleners worden geconfronteerd met een besparing van 30% op hun werkingssubsidie: middelen die ten koste gaan van gedreven medewerkers die zich met hart en ziel inzetten voor de ondersteuning van erfgoedgemeenschappen -en organisaties in heel Vlaanderen en Brussel.
Mechels beeldje van Sint-Anna-ten-Drieën keert na meer dan honderd jaar terug
In de maand mei 2026 contacteerde de Duitse familie Hensch PARCUM met een bijzonder verhaal en verzoek. Sinds jaar en dag wordt binnen de familie een 29 cm hoog, oud houten beeldje van Sint-Anna bewaard en gekoesterd, dat volgens de overlevering afkomstig zou zijn uit een tijdens de Eerste Wereldoorlog verwoeste kerk in België of Frankrijk en dat de familie graag naar zijn oorspronkelijke plaats van herkomst wou laten terugkeren.
Projectmedewerker Dharma in de Dorpsstraat gezocht!
Om ons team te versterken zijn we op zoek naar een enthousiaste projectmedewerker voor het project ‘Dharma in de Dorpsstraat. Boeddhistisch erfgoed in Vlaanderen en Brussel.