Ga verder naar de inhoud

Basilique Notre-Dame de Montréal

Naast religieuze diensten organiseert de Canadese basiliek talloze culturele evenementen. De beste organisten komen van heinde en verre om in de Basilique Notre-Dame op te treden.

Oude naam
Basilique Notre-Dame de Montréal
Locatie
110, rue Notre-Dame Ouest
H2Y 1T2 Montréal
Routebeschrijving
Functie
Cultuur
Publieke ruimte
Spiritueel
Type bestemming
Valorisatie
Beschermingsstatuut
Monument
Parochiekerk
Ja
© Basilique Notre-Dame de Montréal

Canadese Sainte-Chapelle

Waar voordien een kleine kapel gewijd aan Onze-Lieve-Vrouw stond, liet sulpiciaan François Dollier Casson (1636-1701) vanaf 1657 tot en met 1683 een grotere kerk bouwen. Rond 1800 bleek de kerk echter opnieuw te klein voor haar doeleinden. James O'Donnell (1774-1830) bouwde tussen 1824 en 1829 een nieuwe kerk. De oude kerk werd afgebroken in de zomer van 1830, maar de klokkentoren bleef nog tot 1843, wanneer architect John Ostell (1813-1892) de tweelingtorens voltooide.

Priester Benjamin-Victor Rousselot (1823-1889) en architect Victor Bourgeau (1809-1888) zorgden tussen 1870 en 1900 voor de uitvoering van het huidige decor van de kerk. De stijl en de symboliek zijn geënt op de Sainte-Chapelle in Parijs. In 1989 wordt de kerk erkend als lieu historique national du Canada.

Na een brand in de kapel in 1978 bouwden men de nieuwe kapel exact na volgens de oude methoden. Enkel het gewelf kreeg een hedendaags cachet.

Klank-en-lichtspel

Er worden naast de reguliere erediensten in de basiliek talloze huwelijken gesloten, rouwdiensten van bekende en onbekende Canadezen gevierd.

Daarnaast organiseert de basiliek orgelconcerten met 's werelds beste organisten. Ook het Montreal Symfonie Orkest (Orchestre symphonique de Montréal) geeft er regelmatig uitvoeringen. Een jaarlijks terugkerend evenement is de opvoering van Händels Messiah in december. In de basiliek werd de show "And Then There was Light" gedraaid. Kunstenaars en lichttechnici experimenteerden met revolutionaire lichttechnieken.

De parochie stelt de kerk ook open voor toeristen en scholen met hun rondleidingen. Het is ook mogelijk om drie van de zalen in het monumentale gebouw te huren voor tal van evenementen en feesten.

Andere herbestemde kerken

Kolumba Kunstmuseum

Keulen, Duitsland

Heden en verleden versmelten in dit moderne museum tot een kunstzinnig geheel.

Meer lezen

Sinaai - Het Bint

Sinaai, Oost-Vlaanderen

Een kerk en een kantoorruimte in één, dat is de voormalige Sint-Franciscuskerk. Vzw het Bint (nu deel van Fiola vzw) maakt zelfstandig wonen voor mensen met een beperking mogelijk.

Meer lezen

De Oase, PZ Campus Amedeus

Mortsel, Antwerpen

Ontdaan van alle katholieke symboliek, is de vroegere thuiskapel van de Broeders van Liefde nu een oase van rust, bezinning en therapie.

Meer lezen